Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 11176036



*

nr 1117 6036


Lars Norrman

(1915-1979), Sverige


Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Tjurfäktning, 32x49 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm


Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 juli 2017
kl 20:59:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/6 22:28:04 1      500 kr
24/6 13:22:18 2      600 kr
24/6 21:36:37 1      700 kr
3/7 16:27:58 1      1.000 kr
3/7 18:18:58 3      900 kr
3/7 18:18:58 1      1.000 kr (Budbetjänt)
3/7 18:19:12 3      1.100 kr
3/7 19:27:44 1      1.200 kr
3/7 20:37:51 1      1.500 kr
3/7 20:40:40 4      1.300 kr
3/7 20:40:40 1      1.400 kr (Budbetjänt)
3/7 20:41:22 4      1.500 kr
3/7 20:41:22 1      1.500 kr (Budbetjänt)
3/7 20:44:08 1      1.600 kr
3/7 20:45:09 4      1.600 kr
3/7 20:45:09 1      1.600 kr (Budbetjänt)
3/7 20:45:24 4      1.700 kr
3/7 20:48:23 1      Vinnande bud
3/7 20:48:50 1      justering av budtak
3/7 20:51:04 4      2.000 kr
3/7 20:51:04 1      2.200 kr (Budbetjänt)
3/7 20:52:04 4      2.400 kr
3/7 20:52:04 1      2.600 kr (Budbetjänt)
3/7 20:53:47 1      justering av budtak
3/7 20:54:40 4      2.800 kr
3/7 20:54:40 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 3 jul

Lars Norrman

SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM



Läs mer om Lars Norrman

  • Konstnär/Designer

Lars Norrman

Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Lars Norrman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäktning
  • 8052 Olja / collage
    Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:12
  • 8285 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:22
  • 8363 OljemÃ¥lning
    Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:42
  • 8083 OljemÃ¥lning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12




Ladda ner broschyr